اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِیِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی كُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً.
» تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بازدید :

یکی از اعمال بسیار سفارش شده از سوی ائمه اطهار (ع)، زیارت امام حسین (ع) در کربلا می‌باشد، به نحوی که برای آن، فضیلت‌های بی‌شماری ذکر شده است.


کربلا
در این باب آمده است:

1- هنگامی که فردی تصمیم به زیارت آن حضرت می‌گیرد، خداوند گناهانش را مورد بخشایش قرار می‌دهد و هنگامی که در راه زیارت او گام می‌سپارد، آن‌ها را از کارنامه عملش محو می‌نماید و در مرحله بعد، کارهای شایسته‌اش را چند برابر می‌سازد و همین‌گونه در هر مرحله‌ای به کارهای نیک او افزوده می‌شود تا وارد بهشت گردد. هنگامی که آهنگ زیارت آن حضرت نموده و غسل کند، پیامبر گرامی، ندایش می‌دهد که: «یا وفد الله! ابشروا بمرافقتی فی الجنه...؛ ای روی آورنده به خدا؛ و ای میهمان او؛ بشارتت باد به همراهی من در بهشت، و امیرمومنان (ع) به او ندا می‌دهد که: انا ضامن لقضاء حوائجکم...؛ من ضامن برآورده شدن خواسته‌های شما هستم، و آن دو گرامی، از چپ و راست، همراهی‌اش می‌کنند تا از زیارت بازگردد. (1)

2- هنگامی که در راه سفر و تهیه زاد و توشه برای زیارت آن حضرت، هزینه نماید، در برابر هر درهم از هزینه‌اش، پاداشی همچون کوه «احد» به او ارزانی می‌دارند و چند برابر آنچه انفاق نموده است، جایگزین آن می‌سازند و همه بلاها را از او برمی گردانند، از این رو در روایتی آمده است که: خداوند برای هر درهم بخشش زائر حسین (ع) در راه خدا، ده هزار درهم پاداش می‌دهد، و فراتر از همه این پاداش‌های مادی، خشنودی خدا و دعای خیر پیامبر، علی و امامان (ع) است که بدرقه راه اوست. (2)

3- هنگامی که از منزل خود خارج می‌شود از جهات شش‌گانه او، ششصد فرشته او را همراهی می‌کنند. (3)

4- به هنگام راهپیمایی به سوی مرقد امام حسین (ع)، به هر چیز و هر نقطه‌ای گام نهد، دعایش می‌کنند. (4) چون گام‌هایش را برمی‌دارد و می‌نهد، به هر گامی، هزار کار شایسته دارد. اگر بر کشتی نشسته باشد، با حرکت کشتی، خداوند ندایش می‌دهد که: آگاه باش که رستگار شدی و بهشت به وجود شما خوشبخت گردید، (5) و هنگامی که بر مرکب سوار شود، با حرکت هر دست آن، پاداش هزار کار شایسته خواهد داشت. (6)

5- هنگامی که در راه کوی دوست، خورشید بر او بتابد، گناهانش را، به مانند آتشی که هیزم را می‌بلعد و نابود می‌کند، از بین می‌برد. (7)

6- هنگامی که از شدت حرارت هوا، عرق می‌کند و یا رنج و خستگی بر او دست می‌دهد، روایت شده است که: «از عرق او، هفتاد هزار فرشته پدید می‌آید که تا روز برپایی رستاخیز، ستایش خدا می‌کنند و برای زائر حسین (ع) بخشایش او را می‌طلبند.» (8)

7- هنگامی که با آب فرات، غسل زیارت می‌نماید، همه گناهانش می‌ریزد. آنگاه پیامبر ضمن میهمان خدا خواندن او، بشارت بهشت و هم‌نشینی خود را به او می‌دهد و امیر مۆمنان (ع) برآورده شدن خواسته‌ها و برطرف ساختن گرفتاری دنیا و آخرت او را تضمین می‌نماید. (9)

هنگامی که فردی تصمیم به زیارت آن حضرت می‌گیرد، خداوند گناهانش را مورد بخشایش قرار می‌دهد و هنگامی که در راه زیارت او گام می‌سپارد، آن‌ها را از کارنامه عملش محو می‌نماید و در مرحله بعد، کارهای شایسته‌اش را چند برابر می‌سازد و همین‌گونه در هر مرحله‌ای به کارهای نیک او افزوده می‌شود تا وارد بهشت گردد.
8- هنگامی که پس از غسل زیارت، به سوی او حرکت می‌کند، به هر قدمی که برمی‌دارد و می‌نهد، یک‌صد حج و یک‌صد عمره پذیرفته شده و یک‌صد میدان جهاد به همراه پیامبر، بر ضد بدترین دشمنان حق و عدالت، پاداش دریافت می‌دارد. (10)

9- با نزدیک شدن به کوی دوست، گروه‌های مختلف فرشتگان، در دسته‌های ده‌ها هزار، به استقبال او می‌شتابند که از جمله آن‌ها، چهار هزار فرشته‌ای خواهند بود که روز عاشورا برای یاری امام حسین (ع) اعلان آمادگی کردند و او نپذیرفت و آن‌گاه از جانب خدا دستور یافتند تا پس از شهادتش در آستان او باشند. (11)

10- هنگامی که زائر آن حضرت، مرقد منور ایشان را با معرفت زیارت می‌کند، آن گرامی بدو نظر می‌افکند و بر او دعا می‌کند و از پدر و نیای بزرگش نیز می‌خواهد، تا او را دعا کنند. آن‌گاه فرشتگان و از آن پس، همه پیامبران او را دعا می‌کنند و سرانجام فرشتگان با او مصافحه می‌کنند و بر چهره‌اش نشانی از نور عرش نقش می‌بندد که این زائر مرقد فرزند پیامبر و مرقد پیشوای شهیدان است. (12)

11- هنگامی که به سوی خاندانش برمی‌گردد، گروه‌هایی از فرشتگان همراهی‌اش می‌کنند و جبرئیل و میکائیل و اسرافیل بدرقه‌اش می‌نمایند و دو فرشته نگهبان او از او خداحافظی می‌کنند و می‌گویند: «ای دوست خدا؛ تو مورد بخشایش خدا قرار گرفته‌ای، به راستی که تو از حزب خدا و پیامبر و امامان نور هستی، به خدای سوگند که نه تو آتش دوزخ را خواهی دید و نه آتش دوزخ تو را و نه به تو طمع خواهد کرد.» (13)

آنگاه ندا می‌دهند که: گوارا باد بر تو؛ پاکیزه و رستگار شدی و بهشت نیز به وجود تو مفتخر شد. (14)

12- هنگامی که پس از این زیارت، به مدت یک سال یا دو سال بعد، از دنیا برود، فرشتگان در تشییع جنازه او حاضر و برای او طلب بخشایش خدا می‌کنند؛ و حسین (ع) به دیدارش می‌شتابد. روایت است که آن حضرت فرمود: «مَن زارنی فی حیاته، زُرتُهُ بَعد وفاته...؛ هر کسی مرا در زندگی‌اش زیارت کند، پس از مردنش بازدیدش خواهم کرد.» (15)

کربلا

13- اگر زائر حسین (ع) در راه زیارت او از دنیا برود، فرشتگان، پیکر او را تشییع می‌کنند و از بهشت برای او حنوط و کفن می‌آورند و بر روی کفن او می‌پوشانند؛ و بر او نماز می‌گذارند و زیر پایش را با بویی خوش و معطر، فرش می‌سازند؛ و زمین را از دو سوی او کنار می‌زنند تا جای قبر او فراخ و خوش باشد و درهای رحمت آسمان به رویش گشوده می‌شود و آن‌گاه آسایش و روزی خوش، تا قیام قیامت بر او نازل می‌گردد. (16)

14- هنگامی که زائر آن حضرت در راه زیارت او زندانی گردد و یا کتک بخورد، از امام صادق (ع) روایت شده است که: به هر روز زندانی شدن یا کتک خوردن، در روز قیامت پاداش و شادمانی خواهد داشت و اگر پس از زندانی شدن کتک هم بخورد، برای هر ضربه‌ای، حوریه‌ای خواهد داشت و برای هر دردی، هزاران پاداش کار نیک و محو هزاران گناه و دریافت هزاران درجه؛ و هم سخن پیامبر خواهد بود تا از حساب رستاخیز نجات یابد و فرشتگان عرش او را مورد مِهر قرار می‌دهند و بدو گفته می‌شود آنچه دوست داری بخواه.

15- و نیز از امام صادق (ع) آمده است که: اگر زائر حسین، در راه زیارت او کشته شود، با نخستین قطره خون، همه گناهانش مورد بخشایش قرار می‌گیرد و سرشت ملکوتی او به سان سرشت پیامبران به گونه‌ای شستشو داده می‌شود که از سرشت حیوانی کافران و فاسقان پاک و پاکیزه و خالص می‌گردد، همین‌گونه قلب او شستشو داده می‌شود و هر ناخالصی از آن زدوده و لبریز از ایمان می‌گردد؛ و در حالی خدا را ملاقات می‌کند که از همه ناخالصی‌ها خالص است و شفاعت خاندان و هزاران نفر از برادران دینی‌اش، به او ارزانی شده است.

فرشتگان به همراه جبرئیل و فرشته مرگ، نماز او را می‌خوانند و کفن و حنوط او از بهشت، هدیه می‌گردد و آرامگاهش بر او گسترده و نورباران می‌گردد. دری از درهای بهشت به رویش گشوده می‌شود و فرشتگان از بهشت بر او هدیه می‌آورند و پس از هیجده روز، به ملکوت پر می‌کشد و تا آستانه رستاخیز با دوستان خدا همچنان در آنجا خواهد بود. (17)

پی نوشت‌ها:

1_ (بحارالانوار، ج 101: 64)

2_ (بحارالانوار، ج 101: 147)

3_ (بحارالانوار، ج 101: 68)

4_ (بحارالانوار، ج 101: 14- 15)

5_ (بحارالانوار، ج 101: 36)

6_ (بحارالانوار، ج 101: 25)

7_ (بحارالانوار، ج 101: 14-15)

8_ (بحارالانوار، ج 101: 357)

9_ (بحارالانوار، ج 101: 64، 147)

10_ (بحارالانوار، ج 101: 87)

11_ (بحارالانوار، ج 44: 286)

12_ (بحارالانوار، ج 101: 64؛ ج 45: 182)

13_ (بحارالانوار، ج 101: 24)

14_ (بحارالانوار، ج 101: 36)

15_ (بحارالانوار، ج 101: 16، 18)

16_ (بحارالانوار، ج 101: 78)

17_ (بحارالانوار، ج 101: 78؛ نشریه مکاتب و اندیشه: شماره 14)

منبع: شیعه نیوز
:: مرتبط با: اهل بیت ,
ن : محمدعلی صنیعی
ت : یکشنبه 19 آبان 1392
 
جهت اطلاع از تنظیمات و ویــــرایش این قالب اینجا را کلیک کنید.

.:: کلیک کنید ::.
 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو