تبلیغات
ماه تی تی (سایت محمدعلی صنیعی) - تأثیر سرو صدای شدید بر شنوائی(قابل توجه جوانان هیأتی كه با صدای زیاد عادت كرده اند)
اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِیِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی كُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً.
» تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بازدید :

مطالبی درباره سلامت گوش و شنوائی

گوش سالم چگونه كار می كند؟

گوش سه قسمت اصلی دارد: خارجی، میانی و داخلی. گوش خارجی شامل لاله و مجرای گوش می شود. پرده گوش، مجرای گوش (گوش خارجی) را از گوش میانی جدا می كند. استخوانچه های كوچك گوش میانی (چکشی، سندانی و رکابی) انتقال صوت را از پرده گوش به گوش داخلی انجام می دهند. گوش داخلی شامل گیرنده های عصب شنوائی و تعادلی است كه به مغز می رود.

 

 


نویز (سرو صدای زیاد محیط) و حفاظت شنوائی

از هر ده نفر آمریكایی  یك نفر دچار كاهش شنوائی است. این كاهش شنوائی بر توانایی فرد برای تشخیص گفتار عادی تاثیر می گذارد. قرار گرفتن در معرض سرو صدای زیاد محیط مهمترین دلیل شایع كاهش شنوائی است.


تاثیر سرو صدا برشنوائی:

سرو صدا ممكن است خطرناك باشد و اگر بیش از اندازه بلند و به مدت طولانی باشد باعث آسیب شنوائی می شود. آسیب شنوائی ناشی از سرو صدا كاهش شنوائی حسی و عصبی یا كری عصبی را موجب می شود كه البته این نوع كاهش شنوائی ممكن است ناشی از عوامل دیگر غیر از سرو صدا نیز باشد اما كاهش شنوائی ناشی از سرو صدا قابل حفاظت و پیشگیری می باشد.

آیا امكان بهبود شنوایی در اینگونه کاهش شنوایی وجود دارد؟

خیر. زندگی در محیط پرسروصدا به گوش ها آسیب می رساند و هیچ نوع دارو، عمل جراحی و یا حتی سمعكی وجود ندارد كه شنوائی آسیب دیده توسط سروصدا را به حالت اول برگرداند.

عملكرد سیستم شنوائی:

گوش از سه  بخش اصلی، گوش خارجی، میانی و داخلی تشكیل شده است. گوش خارجی (بخش قابل دیدن) به مجرای گوش باز می شود. پرده صماخ مجرای گوش را از گوش میانی جدا می سازد. استخوانچه ها در گوش میانی باعث انتقال صوت به گوش داخلی می شود.  گوش داخلی شامل انتهای عصب شنوائی است كه به مغز می رود. منبع صوت، ارتعاشات یا امواج صوتی را در هوا منتشر می كند. این ارتعاشات از مجرای گوش عبور می كنند از كانال (مجرا) گوش وارد می شود و به پرده صماخ برخورد می كند و باعث مرتعش شدن پرده صماخ می شود. این ارتعاشات به استخوانچه های گوش میانی هدایت می شوند واستخوانچه ها آن را به عصب شنوائی در گوش داخلی منتقل می كنند. این ارتعاشات تبدیل به ایمپالس عصبی شده و مستقیماً به مغز جائی كه تفسیر ایمپالس به صوت، صورت می گیرد می رود. مثل موسیقی، صدای به هم خوردن در، صدای اشخاص و ...

وقتی صدا بسیار بلند باشد باعث مرگ پایانه های عصب در گوش داخلی می شود. با افزایش مدت زمان قرار گرفتن در معرض صداهای بلند، تعداد پایانه های عصبی بیشتر آسیب می بینند. هنگامی كه تعداد پایانه های عصب كاهش یابد شنوائی كاهش می یابد. هیچ راهی برای بازگرداندن حیات به پایانه های عصبی وجود ندارد و این آسیب دائمی و ماندگار است.

چه صداهایی مخرب هستند:

حساسیت به سرو صدا در افراد متفاوت است. به طور كلی اگر در محیط پر سرو صدا مجبور باشید فریاد بزنید تا صدای خود را بشنوید، این شدت صدا ممكن است به شنوائی آسیب برساند، باعث سوت كشیدن گوش شود یا افت شنوائی تا چندین ساعت بعد از قرار گرفتن در معرض سرو صدا را باعث شود.

صوت به طور ویژه به دو روش اندازه گیری می شود:

  1. شدت یا بلندی صدا كه بر اساس دسی بل (dB) اندازه گیری می شود.

  2. فرکانس یا زیری و بمی صدا كه با واحد هرتز (HZ ) اندازه گیری می شود و در واقع ارتعاش صوت در ثانیه را می سنجد مثلاً یك صدای بم مثل صدای طبل نسبت به صدای زیر مثل صدای ویلون ارتعاش كمتری در ثانیه تولید می كند.

ارتباط فركانس صدا با كاهش شنوائی:

واحد فركانس هرتز (HZ) است. هر چه زیری صدا بیشتر باشد فركانس افزایش می یابد. كودكان كه به طور معمول بهترین شنوائی را دارند، اغلب توانائی تشخیص صداها از 20 هرتز تا 20 هزار هرتز را دارند. در حالی كه دیگر افراد قادر به شنیدن در این محدوده نمی باشند.

گفتار انسان در محدوده 200 تا 4000 هرتز قرار دارد. وقتی تخریب شنوائی آغاز می شود، ابتدا فركانس های زیر را درگیر می كند و افراد با این افت شنوائی اغلب در شنیدن صداهای زیر خانم ها و كودكان مشكل دارند. كاهش شنوائی در فركانس های زیر همچنین باعث تغییر در كیفیت صدا شده به طوری كه فهم گفتار هرچند قابل شنیدن است، مشكل می شود. افراد با این نوع كاهش شنوائی در تشخیص تفاوت های بین لغات با حروف صدا دار یكسان بخصوص حروف س- ش- چ- ف و ه مشكل دارند. زیرا این حروف نسبت به دیگر حروف در محدوده فركانس زیرتری هستند.

دسی بل:

شدت صوت با واحد دسی بل اندازه گیری می شود. این مقیاس شامل ضعیف ترین صدای قابل تشخیص توسط گوش انسان یعنی  dB0، تا بالای dB 180 می باشد. دسی بل به صورت لگاریتمی اندازه گیری می شود. به این ترتیب كه با افزاش شدت دسی بل بر مبنای 10 تا هر افزایش ده برابر بیشتر می شود. یعنی dB 20 ده برابر شدت dB 10 و dB 30 صد برابر شدت dB 10 است.

  • ضعیف ترین صدای قابل شنیدن توسط گوش انسان 

dB 0

  • نجوا

dB 30

  • مكالمه عادی، صدای ماشین تایپ، جارو برقی

dB 60

  • صدای كامیون، دستگاههای كارخانه، ماشین چمن زن

dB 90

  • ماشین برف روبی، دریل                                     

dB 100

  • كنسرت موسیقی راك                                  

dB 105

  • موتور جت                      

dB 140

 

چه شدتی از صدا کاهش شنوایی ایجاد نمی کند؟

بیشتر متخصصین بر این اعتقادند كه قرار گرفتن در معرض صدای بلند با شدت بیش از 85 دسی بل و به طور مداوم مضر است.

ارتباط بین مدت زمان شنیدن سرو صدا با میزان افت شنوائی:

هر چه زمان طولانی تری در معرض صدای بلند باشید شنوایی بیشتر آسیب می بیند و هرچه به منبع صدا نزدیک تر باشید آسیب بیشتر خواهد بود.

بیشتر سلاح ها صدایی تولید می كنند كه باعث ایجاد افت شنوائی افراد در محیط اطراف آن می شود. در بین آنها تفنگ های لوله بلند و خمپاره اندازها بدلیل صدای بلندی كه تولید می كنند افت بیشتری را نیز باعث می شوند. البته، حتی یك هفت تیر و ترقه نیز اگر نزدیك به گوش باشد به گوش ها آسیب می رساند. مطالعات اخیر نشان می دهد حتی صدای زنگ ساعت باعث افت شنوائی در كودكان می شود و گوش دادن به موسیقی راك از طریق هدفون به همین ترتیب بر شنوائی تاثیر می گذارد.

تاثیرات مخرب دیگر سرو صدا:

علاوه بر افت شنوائی، زنگ گوش كه وزوز نامیده می شود معمولاً بعداز قرار گرفتن در معرض سرو صدا رخ می دهد كه اغلب دائمی است. بعضی افراد نیز نسبت به صدای بلند حساسیت بیشتری دارند و باعث عصبانیت و اضطراب آنها می شود. افزایش اسید معده، ضربان نبض و فشار خون از دیگر آثار سرو صدا است. سرو صدای خیلی بلند همچنین باعث كاهش كارآیی افراد در انجام كارهای سخت می شود.

وسایل حفاظت شنوائی:

افرادی كه در محیط پر سرو صدا كار می كنند باید از وسایل حفاظت شنوائی استفاده كنند. استفاده از گوشی های محافظ در هنگام كار با وسایل پر سرو صد مانند اسلحه و راندن موتور توصیه می شود.

 

قوانین كار در محیط پرسرو صدا:

كار در محیط پر سروصدای بالای 85 دسی بل به طور مداوم باعث افت تدریجی در تعداد قابل ملاحظه ای از افراد می شود. صداهای بلندتر این افت را افزایش می دهد. زمان مجاز قرار گرفتن در معرض سرو صدا بدون استفاده از وسایل حفاظت شنوائی به ازاء هر dB 5 افزایش در شدت صدا نصف می شود. به طور مثال: ساعات كاری به 8 ساعت در dB90، 4 ساعت در dB 95 و 2 ساعت در db 100 محدود می شود. بیشترین زمان مجاز شنیدن صدایی با شدت dB 115 بدون استفاده از گوشی 15 دقیقه در روز است. و هر صدایی بالای dB 140 غیر مجاز می باشد.

سازمان سلامت و امنیت شغلی (طب کار یا بهداشت حرفه ای)به منظور اصلاح حفاظت شنوائی نیازمند برنامه های محافظت شنوائی در محیط پر سرو صدای كاری می باشد. این برنامه شامل تست شنوائی سالانه برای كارگران در معرض صداهایی با شدت dB 80 یا بیشتر در طول 8 ساعت كار روزانه می باشد.

شرایط كار در محیط پر سرو صدا بیانگر لزوم استفاده از وسایل حفاظت شنوائی است. كار فرما باید حداقل یك نوع از وسایل حفاظت شنوائی را تهیه كند. در صورت مشاهده افت شنوائی dB 10 یا بیشتر در فركانس های زیر در هر گوش در تست های شنوائی سالانه كارگر را در جریان بگذارد تا در محیط پر سرو صدای بیش از dB 80 برای 8 ساعت كار روزانه از وسایل حفاظت شنوائی استفاده كند و در صورت افزایش افت و یا بروز مشكلات گوش وی را به پزشك گوش و حلق و بینی ارجاع دهد.

حفاظت شنوائی و تاثیرات آن:

وسایل حفاظت شنوائی شدت صوتی را كه به پرده گوش می رسد كاهش می دهد و به شكل گوشی توپی و هدفون وجود دارند.

گوشی توپی بسیار كوچك است و در مجرای گوش خارجی قرار می گیرد. این گوشی باید به راحتی گوش را پر كند به طوری كه ورودی مجرای گوش كاملاً بسته شود. جایگذاری نا مناسب گوشی، گوشی كثیف یا پوسیده ممكن است به مجرای گوش آسیب برساند. این گوشی ها در انواع شكل و سایز برای افراد قابل تهیه هستند. افرادی كه مشكل در نگهداری آن دارند می توانند با استفاده از یك تل یا سربند آن را روی گوش قرار دهند. هدفون روی گوش خارجی قرار می گیرد و مجرای ورودی گوش را می پوشاند و بوسیله یك تل روی سر قرار می گیرد. استفاده از عینك یا موهای بلند مانع از جایگزینی مناسب آن می شود. جایگذاری مناسب گوشی یا هدفون، صدارا 15 تا 30 دسی بل كاهش می دهد.

تاثیر گوشی و هدفون مناسب در كاهش شدت صوت یكسان است هرچند در كاهش فركانس های بم، گوشی ودر كاهش فركانسهای زیر، هدفون بهتر عمل می كند. استفاده همزمان گوشی و هدفون در مقایسه با استفاده آنها به تنهایی حدود 10 تا 15 دسی بل حفاظت شنوائی را افزایش می دهد. در صداهای بلندتر از 105 دسی بل استفاده هردو وسیله توصیه می شود. استفاده از پنبه یا دستمال كاغذی در مجرای گوش خاصیت حفاظتی ضعیفی دارد چراكه تنها dB 7 صدای محیط را كاهش می دهد.

مشکلات شایع وسایل حفاظت شنوائی

مطالعات نشان می دهد در بعضی كارگران استفاده از وسایل حفاظت شنوائی تنها 50 % به كاهش صدا كمك می كند چراكه آنها به طور مداوم قادر به استفاده از این وسایل در محیط پر سرو صدا نیستند و یا به طور مناسب وسایل حفاظت شنوائی را جایگذاری نمی كنند. اگر از گوشی های محافظ به طور مداوم در طول 8 ساعت كار روزانه استفاده شود به طور متوسط 30 دسی بل شدت صدا را كاهش می دهد اما اگر فرد یك ساعت در طول 8 ساعت كاری بدون گوشی در سرو صدا كار كند تنها 9 دسی بل شنوائی را محافظت می كند، چراكه مقیاس دسی بل به صورت لگاریتمی محاسبه می شود. در واقع در طول ساعاتی كه گوش ها بدون محافظ هستند هزار برابر بشتر از هنگامی كه از هدفون یا گوشی استفاده می شود انرژی صوت به گوش می رسد. برای برآورد دقیق میزان سرو صدایی كه به گوش می رسد، نویز محیط خارج از كار مانند سر و صدای خانه یا مكان های دیگر در طول یك روز نیز باید محاسبه شود. با در نظر گرفتن مدت زمان كار در محیط پرسرو صدا و به دنبال آن سرو صدای اطراف محیط كار مانند صدای موتور، موسیقی بلند، ماشین و .... در نهایت بیشترین صدای دریافتی در طول یك روز و حفاظت از آن برای رسیدن به حد مجاز تعیین می شود.

استفاده از هدفون و گوشی كه كاملاً در گوش قرار نگرفته و فضایی خالی بین گوشی و گوش فرد ایجاد شده است حتی در صورت استفاده مداوم به این صورت، سبب کاهش كارآیی آن می شود. نكته دیگر اینكه هنگام استفاده از گوشی محافظ افراد صدای خود را بلندتر و عمیق تر می شنوند كه این ویژگی بسیار ارزشمند در گوشی های محافظ به شمار می رود.

استفاده از گوشی محافظ و تاثیر آن در شنیدن صدای افراد و صدای دستگاهها:

همانطور كه عینك آفتابی به بینایی بهتر در محیط های پر نور كمك می كند گوشی های محافظ نیز فهم گفتار را در محیط های پر سرو صدا افزایش می دهد. افراد با شنوائی طبیعی در مكانهای ساكت قادر به فهم مكالمات عادی می باشند. اما در مورد افرادی كه مشكل شنوائی و یا درك گفتار در مكالمات عادی را دارند، گوشی محافظ به مقدار جزئی توانایی افراد را كاهش می دهد. درمورد تاثیرات گوشی بر توانائی فرد در شنیدن سر و صدایی كه نشانه عملكرد نامناسب دستگاهها است اختلاف نظر وجود دارد. اما به هر حال بیشتر افراد به سادگی با شنیدن صداهای آهسته همراه با گوشی محافظ تطابق پیدا می كنند و می توانند مشكلات ناشی از عملكرد نا مناسب دستگاهها را تشخیص دهند.

كاهش شنوائی معمولاً در طول چندین سال پیشرفت می كند. این افت تا زمانی كه تدریجی و بدون درد باشد محسوس نیست. تنها مشكلی كه ممكن است فرد از آن رنج ببرد زنگ گوش یا دیگر صداهایی كه ناشی از قرار گرفتن در معرض سرو صدای طولانی مدت است، می باشد كه نشانه آسیب عصب شنوائی است. ممكن است فرد در تشخیص گفتار افراد بخصوص در محیط های پر سرو صدا مثل محیط های پر جمعیت و یا مهمانی ها مشكل داشته باشد كه این نشانه شروع كم شنوائی در فركانس های زیر است و با تست شنوائی قابل تشخیص می باشد.

مراجعه به پزشك در صورت بروز هر یك از این نشانه های فوق، نسبت به جرم گوش یا عفونت كه به سادگی قابل درمان می باشد از اهمیت بیشتری برخوردار است. در بسیاری از موارد زنگ گوش ناشی از سرو صدا و متعاقب كاهش شنوائی دائمی است و شانس بهبود ندارد. افراد مشكوك به كم شنوائی به پزشك گوش و حلق و بینی ارجاع داده می شوند و پزشك مشكل گوش را تشخیص و بهترین روش درمان و كنترل را توصیه می كند.

فیلم جراحی تجمع مایع پشت پردۀ گوش
:: مرتبط با: بهداشت و تغذیه ,
:: برچسب‌ها: سرو صدای زیاد محیط و حفاظت شنوائی(قابل توجه جوانان هیأتی كه با صدای زیاد عادت كرده اند) , تأثیر سرو صدای شدید بر شنوائ ,
ن : محمدعلی صنیعی
ت : چهارشنبه 14 دی 1390
 
جهت اطلاع از تنظیمات و ویــــرایش این قالب اینجا را کلیک کنید.

.:: کلیک کنید ::.