تبلیغات
ماه تی تی (سایت محمدعلی صنیعی) - همه چیز درباره هومیـوپاتی
اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِیِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی كُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً.
» تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بازدید :

شیوه درمانی هومیوپاتی یكی از رایج‌ترین شیوه‌های درمانی طب مكمل محسوب می‌شود كه به‌عنوان درمان اصلی یا كمكی برای درمان بسیاری از بیماری‌های جسم و روح مورد استفاده قرار می‌گیرد.
برترین مجله اینترنتی ایران


شیوه درمانی هومیوپاتی یكی از رایج‌ترین شیوه‌های درمانی طب مكمل محسوب می‌شود كه به‌عنوان درمان اصلی یا كمكی برای درمان بسیاری از بیماری‌های جسم و روح مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این شیوه درمانگر با تحریك سیستم ایمنی و حیاتی بدن بیمار به واسطه فرآورده‌ها و داروهای هومیوپاتی به درمان و تسكین دردهای او كمك می‌كند؛ داروها و فرآورده‌هایی كه بالغ بر 70 درصد آن‌ها با منشا گیاهی و مابقی آن‌ها با استفاده از عناصر حیوانی و معدنی مانند فلزات و نمك‌های اسیدی تهیه شده است. هومیوپاتی از سوی درمانگران بسیاری برای درمان بیماری‌های جسم و روح توصیه می‌شود. این شیوه درمانی خوشبختانه قابل ارائه به تمامی گروه‌های سنی است و در گروه درمان‌های غیرتهاجمی در جهان جای می‌گیرد. برای آشنایی بیشتر با این شیوه درمانی با دكتر اردوان شهردار، رئیس هیئت مدیره انجمن هومیوپاتی ایران به گفت‌وگو نشستیم تا جزئیات بیشتری درباره این شیوه درمانی به دست آوریم.


از هومیوپاتی چه می‌دانید؟

خوشبختانه با افزایش آمار رسمی موفقیت مكاتب درمانی به‌منظور درمان و بهبود بیماری‌ها، این امكان فراهم آمده تا این شیوه‌های درمانی با اقبال بیشتری در میان مردم در سراسر جهان روبه‌رو شود. در حقیقت عوارض جانبی بسیار اندك و پتانسیل بالای این شیوه‌های درمانی در درمان بیماری‌های جسم و روح انسان است كه موجب افزایش روزافزون علاقه‌مندان و دوستداران این شیوه درمانی شده است. به‌گونه‌ای كه امروز بسیاری از مردم ترجیح می‌دهند به جای مراجعه به متخصصان طب مدرن و مصرف داروهای شیمیایی از داروهای گیاهی و فرآورده‌های طبیعی برای درمان خود بهره‌مند شوند.

همه تلاش ما به‌ویژه در بخش طب جایگزین در شماره‌های گذشته این بود كه مخاطبان و علاقه‌مندان به شیوه‌های درمانی طبیعی را با متدها و شیوه‌های مختلف درمان‌های طبیعی كه در سراسر جهان رایج است، آشنا كنیم. برای این منظور در شماره‌های مختلف با درمانگران و متخصصان متعددی برای آشنایی بیشتر خوانندگان‌مان با شیوه‌های درمانی مكاتب طب چینی، طب سوزنی، طب هندی و طب سنتی ایران به گفت‌وگو نشستیم و درباره كاربردهای شیوه‌های طبیعی درمان، اطلاعات جامعی به‌دست آوردیم. در این شماره نیز قصد داریم، به معرفی یكی دیگر از شیوه‌های طبیعی درمان در جهان بپردازیم كه خاستگاه آن به كشور آلمان باز می‌گردد.

به این منظور گفت‌وگویی با دكتر اردوان شهردار، رئیس هیئت‌مدیره انجمن هومیوپاتی ایران انجام دادیم و جزئیات بیشتری درباره شیوه درمانی هومیوپاتی و شیوه ارائه خدمات درمانی آن در ایران به‌دست آوردیم.تحریك سیستم ایمنی با دارو

درمان بیماری‌ها در هومیوپاتی با تجویز دارو صورت می‌گیرد. البته بهتر است به جای استفاده از لفظ دارو از فرآورده‌های هومیوپاتی استفاده كرد. این فرآورده‌ها شبیه واكسن عمل می‌كنند. به این ترتیب كه با مصرف آن‌ها بدن تحریك می‌شود. در حقیقت با تحریك سیستم ایمنی، عصبی و هورمونی بدن تعادل از دست رفته به بدن باز می‌گردد. در این شیوه، مقدار اندكی از فرآورده‌های هومیوپاتی اثرپذیری بسیاری در كنترل و درمان بیماری دارد. گاهی 5 سی‌سی از محلول یك دارو كمك بزرگی به درمان و تسكین بیماری می‌كند. در این شیوه مسئله حجم دارو نیست بلكه تحریكی است كه به سیستم ایمنی، عصبی و هورمونی بدن وارد می‌كند و به این ترتیب به شكل غیرمستقیم به درمان بیماری كمك می‌كند.درمان بیماری‌ها با حفظ تعادل بدن
 
هومیوپاتی از جمله شیوه‌های درمانی طب كل‌نگر است كه از اواخر قرن هجدهم توسط پزشكی به نام «ساموئل هانمان» به‌عنوان یك شیوه درمان مورد استفاده قرار گرفته است. در این شیوه، تمركز درمانگر به تمامی ارگان‌ها و اندام‌های بدن است و تنها به بررسی اختلال عضو یا اندام درگیر نمی‌پردازد. درحقیقت درمانگر در این شیوه درمانی با بررسی كل بدن، دستگاه‌های درونی بدن  وضعیت جسمی بیمار را به‌طور كلی مورد بررسی قرار می‌دهد و از طرفی روحیات و حالات روانی او را نیز درنظر می‌گیرد و پس از بررسی‌های لازم و تجزیه و تحلیل داده‌های به‌دست آمده، برای تجویز دارو و شروع درمان اقدام می‌كند. در این شیوه، درمانگران بر این باورند كه تعادل عمقی در بدن بیمار از دست رفته است و برای درمان بیمار لازم است، تعادل و توازن از دست رفته دربدن او را تصحیح كنند. از دیدگاه هومیوپاتی تعادل ایمنی و عصبی بدن به یكدیگر پیوسته است و نمی‌توان این 2 را از هم تفكیك كرد. بروز اختلال در سیستم ایمنی و عصبی بدن موجب می‌شود تا فرد مستعد ابتلا به بیماری‌های مختلف شود.   كاربرد طلایی برای سرطانی‌ها

افراد مبتلا به سرطان كه برای درمان از شیوه‌های درمانی طب مدرن و شیمی درمانی استفاده كردند، می‌توانند در كنار این درمان‌ها از هومیوپاتی نیز استفاده كنند. درمانگران هومیوپاتی می‌توانند با كمك متدهای این شیوه درمانی عوارض روحی و جسمی درمان‌های طب مدرن را به حداقل ممكن برسانند و به این ترتیب به روند درمانی بیمار كمك كنند. بیماران مبتلا به سرطان با كمك فرآورده‌های دارویی هومیوپاتی می‌توانند عوارض ناشی از شیمی درمانی، دردها و مشكلات روحی خود را راحت‌تر پشت سر بگذارند و بیشتر توان خود را به درمان بیماری معطوف كنند.   این شیوه درمانی معجزه نمی‌كند!

 اگر چه هومیوپاتی به‌عنوان یك شیوه درمانی موفق در كنار سایر شیوه‌های درمانی طب مكمل موفقیت‌هایی كسب كرده اما این شیوه در درمان برخی از بیماری‌ها موفق است و نمی‌توان انتظار داشت كه تمامی بیماری‌ها را با كمك این شیوه بهبود یابند. به‌عنوان مثال فردی كه دچار پارگی مینیسك بر اثر ضربه  یا حادثه شده است نباید انتظار داشت كه این پارگی را با كمك یك شیوه درمانی كل نگر مثل هومیوپاتی درمان كرد. در این صورت لازم است تا طب مدرن نیز مداخلاتی در درمان داشته باشد یا فردی كه تیروئید شدید دارد و ترشح و تنظیم هورمون‌ها در بدنش با اختلال روبه‌رو است باید از برخی از شیوه‌های رایج برای كنترل این ‌تعادل نداشتن هورمونی كمك بگیرد و از هومیوپاتی به‌عنوان یك تنظیم‌كننده هورمونی استفاده كند.

   درمان با فرآورده های طبیعی

 فرآورده‌های هومیوپاتی غالبا دارای منشا گیاهی هستند اما در این میان فرآورده‌هایی كه با منشا حیوانی یا معدنی نیز تهیه شده باشند وجود دارد. این مواد طی مراحلی خاص رقیق‌سازی‌ می‌شوند و فرآورده‌هایی از آن‌ها تهیه می‌شوند كه برای درمان در دزهای مختلف و متناسب با نوع بیماری به بیماران تجویز می‌شود.

   كاهش التهاب‌های مفصلی- استخوانی

 هومیوپاتی اگر چه ممكن است برای درمان شكستگی‌ها راه حلی نداشته باشد اما می‌تواند به‌عنوان یك روش طبیعی و بی‌عارضه به تسكین دردها و التهاب ناشی از ضربه و شكستگی‌ها كمك كند. به‌عنوان مثال فردی كه بر اثر تصادف یا ضربه دچار شكستگی استخوان فمور می‌شود باید با مراجعه به متخصص ارتوپد برای درمان اقدام كند. اما در شیوه هومیوپاتی نیز متدهایی وجود دارد كه برای تسكین درد و كاهش التهاب و ورم مفاصل یا موضع شكستگی بسیار مفید و موثر است.   علت بیماری مهم‌تر از درمان!

 یكی از ویژگی‌های بسیار ارزنده شیوه درمانی هومیوپاتی، ریشه‌یابی و بررسی علل بیماری در بیمار است. در این شیوه درمانگران پیش از آن‌كه به درمان بیمار بپردازند برای شناسایی دلایل بروز بیماری در فرد اقدام می‌كنند. به این ترتیب پس از شناسایی دلیل بیماری و از بین بردن اختلال موجود در اندام‌های درونی بدن و ایجاد تعادل در جسم بیمار برای درمان او اقدام می‌كنند. به این ترتیب اگر اختلال اندام‌ها به‌گونه‌ای باشد كه هومیوپاتی قادر به درمان آن نباشد بیمار فرصت خود را از دست نداده و بلافاصله می‌تواند شیوه‌های دیگر درمانی را انتخاب كند و مزیت دیگر آن، این است كه درمان ریشه‌ای بیماری‌ها می‌تواند نقش بزرگی در پیشگیری از ابتلا به همان بیماری یا بیماری‌های مشابه داشته باشد.  درمان آلرژی‌ها با هومیوپاتی

هومیوپاتی در درمان بیماری‌های مختلفی می‌تواند به‌عنوان درمان اصلی یا درمان كمكی مفید واقع شود. درمانگران این شیوه درمانی می‌توانند از متدهای این شیوه برای درمان بسیاری از اختلال‌های اضطرابی، عصبی و انواع افسردگی‌ها و استرس بهره بگیرند. ضمن آن‌كه این شیوه می‌تواند بسیاری از اختلال‌های عملكردی دستگاه گوارش، كلیه‌ها و اختلالات قاعدگی را نیز درمان كند. علاوه بر این، هومیوپاتی یكی از موفق‌ترین شیوه‌های درمانی برای بهبود و درمان انواع آلرژی‌هاست. آلرژی‌ها به دلایل مختلفی در بدن ایجاد می‌شوند و برخی از آن‌ها به‌دلیل اختلال در سیستم ایمنی در بدن بروز می‌كنند،  برخی از آلرژی‌ها فصلی هستند، برخی به‌دلیل حساسیت به موادغذایی خاص در بدن به‌وجود می‌آیند كه فرآورده‌های هومیوپاتی می‌تواند در كنترل آن‌ها مفید عمل كنند.

  تنظیم عملكرد غده تیروئید

 درمانگران هومیوپاتی با تجویز فرآورده‌های دارویی به تنظیم و بهبود عملكرد غده هیپوفیز، تیروئید، تخمدان‌ها و دیگر هورمون‌های بدن می‌پردازند. به این ترتیب با كمك هومیوپاتی نه تنها به پیشگیری از بروز بیماری‌ها می‌توان كمك كرد بلكه در درمان بسیاری از بیماری‌ها مانند چاقی  كه به‌دلیل اختلال در عملكرد غده‌های بدن و میزان ترشح هورمون‌ها ایجاد می‌شود، پرداخت.استعداد ابتلا به بیماری را در خود بشناسید

درمانگران هومیوپاتی قادرند با توجه به معاینات خاص خود و با بررسی شرح حالی كه از بیمار دریافت می‌كنند میزان حساسیت و استعداد اندام‌ها و اعضای بدن را نسبت به بیماری‌ها شناسایی كنند. به این ترتیب آن‌ها می‌توانند با معاینه بیمار احتمال ابتلا به برخی از بیماری‌ها را در افراد سالم پیش‌بینی كنند و با تجویز برخی از داروها و اصلاح شیوه زندگی به پیشگیری از ابتلا به بیماری‌ها بپردازند.  نگران دیابت 2 نباشید

 اگر در گروه افرادی قرار دارید كه ژن مقاوم به انسولین دارند و ابتلا به بیماری دیابت نوع دوم در شما زیاد است، می‌توانید با مشاوره با یك متخصص و درمانگر هومیوپاتی برای پیشگیری و درمان این بیماری اقدام كنید. درمانگران هومیوپاتی در این شیوه درمانی با اصلاح الگوی زیستی بیمار به پیشگیری از ابتلا به این بیماری در افراد مستعد كمك می‌كنند. در حقیقت درمانگر با كنترل سیستم عصبی بدن، حفظ تعادل این دستگاه با كمك فرآورده‌های هومیوپاتی و اصلاح الگوی زیستی بیمار و اصلاح شیوه غذایی او به پیشگیری از ابتلا به دیابت كمك می‌كند.   چگونه داروهای هو میوپاتی تهیه كنیم؟

 دسترسی به داروهای هومیوپاتی در ایران چندان ساده نیست و این داروها مانند دیگر كشورها به راحتی در دسترس مردم قرار ندارند. در كشورهای اروپایی بسیاری از داروخانه فرآورده‌های تخصصی و عمومی هومیوپاتی را در اختیار شهروندان قرار می‌دهند اما در ایران هنوز تولید این داروها به‌صورت گسترده و صنعتی امكان پذیر نیست و متخصصان هومیوپاتی این داروها را از كشورهای اروپایی یا آسیایی مانند انگلیس، فرانسه، آلمان، ایتالیا و هندوستان تهیه می‌كنند. خوشبختانه به تازگی گفت‌وگوهایی با وزارت بهداشت داشتیم تا بتوانیم دسترسی به این داروها را از طریق داروخانه‌های كشور برای عموم مردم فراهم كنیم. به این ترتیب بسیاری از هزینه‌های تهیه دارو كه به‌دلیل سفارش دارو به خارج از كشور به بیمار تحمیل می‌شود كاهش یافته و بیماران با خاطری آسوده می‌توانند برای درمان بیماری‌های‌شان اقدام كنند.

     با میگرن خداحافظی كنید

در شیوه درمانی هومیوپاتی فرآورده‌های وجود دارد كه به درمان این بیماری و سردردهای آن كمك می‌كند. این فرآورده‌ها به حدی موفق عمل می‌كنند كه می‌توان آن‌ها را جایگزین داروهای طب رایج است. به این ترتیب، درمانگر هومیوپاتی می‌تواند با مشاوره با پزشك بیمار به مرور فرآورده‌های طبیعی هومیوپاتی را جایگزین داروهای شیمیایی كند و به مرور فواصل حملات سردرد را افزایش داده و به درمان سردردهای میگرنی كمك كند.این توصیه را جدی بگیرید

متخصصان هومیوپاتی، در ایران یا در خارج از كشور دوره‌های آموزشی هومیوپاتی را گذرانده و به این ترتیب مجوز فعالیت در داخل كشور را به‌دست آوردند. انجمن هومیوپاتی ایران در این راستا و برای كنترل بیشتر بر عملكرد متخصصانی كه در این زمینه فعالیت می‌كند با ارتباط با شورای‌عالی هومیوپاتی اروپا توانست استانداردهایی را برای متخصصان هومیوپاتی تعریف كند كه براساس این استانداردها متخصصان هومیوپاتی شرایط درمان بیماران با استفاده از این متد را در داخل كشور به‌دست آورند. به این ترتیب، انجمن هومیوپاتی ایران اقدام به برگزاری آزمونی برای شناسایی متخصصان شایسته در این زمینه كرده است. این آزمون هر سال یك بار برگزار می‌شود و مورد تایید وزارت بهداشت و درمان كشور است. به این ترتیب متخصصان هومیوپاتی مجوز كار درمانی را به‌دست می‌آورند. بنابراین توصیه‌ای كه به افراد علاقه‌مند به شیوه درمانی هومیوپاتی در شهرهای مختلف ایران دارم، این است كه برای انتخاب متخصص مناسب حتما با انجمن هومیوپاتی ایران تماس بگیرند تا به این ترتیب متخصصانی كه مورد تایید این انجمن و وزارت بهداشت هستند به آن‌ها معرفی شوند.بیماری‌های پیشرفته را هم درمان می‌كند؟

درمانگران هومیوپاتی برای پذیرش بیمار شاخص‌ها و فاكتورهای ویژه‌ای دارند. در حقیقت درمانگران پس از بررسی روند بیماری و شرایط جسمانی او تشخیص می‌دهند كه آیا شیوه درمانی هومیوپاتی برای درمان بیمار مناسب است یا خیر. درمانگران هومیوپاتی غالبا به بیمارانی كه بیماری در بدن آن‌ها پیشرفت كرده و به مراحل دشوار رسیده توصیه می‌كنند تا از شیوه‌های اورژانسی‌تر كه در طب مدرن وجود دارد برای درمان استفاده كنند. این درمانگران حتی برای درمان بیماری افراد كهنسال نیز توصیه به استفاده از شیوه‌های دیگر درمانی دارند زیرا درمان با هومیوپاتی نیازمند صبرو پیگیری بیمار در مدت زمانی طولانی را دارد.

باز نشر اختصاصی: مجله اینترنتی Bartarinha.ir
:: مرتبط با: بهداشت و تغذیه ,
:: برچسب‌ها: همه چیز درباره هومیـوپاتی ,
ن : محمدعلی صنیعی
ت : یکشنبه 9 مرداد 1390
 
جهت اطلاع از تنظیمات و ویــــرایش این قالب اینجا را کلیک کنید.

.:: کلیک کنید ::.